Kan Lekesi Nasıl Geçer?

İstemesek de kimi zaman karşılaştığımız lekelerden biri de kan lekesi. Evde, iş yerinde kısaca yaşamın hemen her alanında ve anında bu sorunla karşılaşmamız mümkün. Hatta uyandığımızda yastığımızda bile rastlayabiliyoruz. Kan çabuk kuruduğu için çıkarılması en zor lekelerden biri ama elbette imkansız değil. Kan lekesinin çıkarılmasında kullanılacak yöntem, lekenin bulunduğu yere göre farklılık gösterecektir.

0 313

Giysilerimizdeki kan lekesini çıkarmaktaki başarı kan lekesinin kurumamış olmasıyla doğru orantılıdır. Kan lekesi henüz kurumadan fark eder ve henüz ıslakken yapacağınız müdahale ile lekenin çok daha çabuk çıktığını görebilirsiniz. Ancak kan lekesi kurumuş ise kıyafetlerimizdeki kan lekesini çıkarabilmek için uygulamamız için birkaç teknik var. 

  • Öncelikle kan lekesinin bulunduğu bölgedeki kumaş yüzeyinin zarar görmemesi ve kumaşın rengini kaybetmemesi ilk önceliğimizi oluşturur. Bu nedenle lekeye yapacağımız müdahaleyi önce küçük ve görünmeyen bir bölümde test etmek olası kötü sonuçlardan çabucak dönmemizi sağlayacaktır. 
  • Giysiyi yıkama aşamasına geçmeden önce lekedeki kanın yoğun olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yoğun bir leke varsa bu leke yıkama esnasında dağılarak çok daha büyük ve istenmeyen bir lekeye dönüşebilir. Bu nedenle ıslak bir bez ya da kağıt havlu yardımı ile lekenin üzerine baskı uygulanarak lekenin yoğunluğu mutlaka azaltılmalı, dağılması engellenmelidir. 
Kan Lekesi Nasıl Geçer
  • Lekeli kıyafet önce soğuk suyun içinde yaklaşık 8-10 dakika kadar bekletilerek durulanmalıdır. 
  • Leke çok yüzeysel ise bu uygulama ile çıkabilir ancak değilse inatçılık edecek ve çıkmayacaktır. Bu durumda kıyafetinizi soğuk sudan çıkarmadan çitileyerek çıkarmaya çalışmaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparken suya deterjan ekleyerek leke çıkarma işlemini hızlandırmanız mümkün. Renkli kıyafetler için kullanacağınız deterjanın renkliler için kullanılan ürün olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. 
  • Giysinizdeki lekenin çıktığını düşünebilirsiniz. Ancak kimi zaman kan lekesi giysinin kumaş özelliğinden kaynaklı olarak ıslakken zor görünen ve kuruduğunda farkına varabileceğiniz küçük bir leke bırakabilir. Bunun önüne geçmek için kıyafetinizi kurutma makinesinde kurutmayın. Kurutucuda yapacağınız kurutma işlemi sonrası leke kumaşa bir daha çıkmayacak şekilde yapışabilir. Bu nedenle açık havada giysinizin kurumasını sağlayabilir, leke çıkmamışsa deterjanlı soğuk suyla yapacağınız çitileme işlemini tekrarlayabilirsiniz. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.