D Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar?

Metabolizmamızın hastalık yapan mikroorganizmalara ve virüslere karşı dirençli olmasını sağlayan besin grubu vitaminler, son bir yıldır küresel ölçekte mücadele ettiğimiz Covid-19 salgını karşısında her zamankinden çok daha büyük önem kazandı. Salgınla mücadelede alınması gereken tedbirlerin yanında güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, aynı zamanda vücut direncimizin de yüksek olması demek. Vücut direncimizin yüksek olması hastalığa yakalanma riskimizi de azaltacağı için vitaminler bağışıklığımızı korumamızda en büyük yardımcılarımızdır. Bu vitaminler arasında vücut direncimizi yüksek tutmamızı sağlayacak vitaminlerden biri de D Vitamini. Peki nedir bu D vitamini ve ne işe yarar?

0 411

Yağda çözünebilme özelliğine sahip bir vitamin olan D vitamini, çeşitli besin gruplarından alınabildiği gibi büyük çoğunluğunu güneşten aldığımız vitamin türüdür. Vücutta doğal yollarla üretilen D vitamini, salgın nedeniyle sokağa çıkma yasakları, gün içinde güneşe maruz kalma sürelerimizde ciddi değişimlere neden olduğu için özellikle yaşlı ve çocuklarda eksikliğinin görülme oranında ciddi bir yükseliş var. 

D Vitamini Ne İşe Yarar?

Bağışıklık sistemi üzerinde ciddi etkilere sahip D vitamini, metabolizmamızın daha iyi çalışabilmesini sağlayan önemli bir vitamin türü olarak karşımıza çıkar. 

D vitamini eksikliği olan kişilerde psikolojik olarak dengenin bozulabileceği, depresyon eğilimlerinde artış, duygu durumlarında hızlı bir değişim ve özellikle çocuklarda kemik oluşumu üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. 

D Vitamini

Neden D Vitamini Almalıyım?

Sağlığımız için son derece öneme sahip D vitamininin alınmaması yaşamsal aktivitelerimizi etkileyebilecek sağlık sorunları ile yüzleşmemize neden olabilir. 

  1. Çocuklarda kemik gelişiminde yetersizlik
  2. Ruh sağlığımızda olumsuz etkiler oluşması
  3. Kanser riski ile karşılaşma
  4. Metabolizmanın güçsüz düşmesi, bağışıklığın zayıflaması gibi doğrudan yaşamsal aktivitelerimizi olumsuz etkileyecek sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için D vitamini almak gerekiyor. 

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D3 vitamini eksikliği bazı belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu vitaminin eksikliği tüm vücudu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle eksikliği durumunda hem yaşam şeklini değiştirmek hem de beslenme şeklini değiştirmek gerekebilir. D3 vitamini eksikliği her yaş grubu için sorun teşkil edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.